מערכות סולאריות - מהם?

 
תכנון מערכות סולאריות הינו תחום אשר דורש מידה רבה של מקצועיות, ניסיון ואחריות. עם חלוף השנים והעלייה במודעות לנושא השימוש במקורות אנרגיה חלופיים, גוברת גם הדרישה למערכות מתקדמות אשר יוכלו להפיק את מירב התועלת מאנרגיית השמש, שהינה מן הזמינות והנקיות ביותר בעולם בכלל ובישראל בפרט.
 

מהן מערכות סולאריות

 
בניגוד לדעה הרווחת, מערכות לניצול אנרגיית השמש אינן מוגבלות לחימום מים באמצעות דודי שמש וקולטים. המדובר במערכות מתקדמות המצוידות בלוחות של תאים קולטים שביכולתם להמיר את קרני השמש לאנרגיה, בצורה הדומה במידת מה לפוטוסינתזה – האופן בו מסנתזים צמחים את קרני השמש לשם צמיחתם. לכן, נקראות מערכות סולאריות גם מערכות פוטו ואלטאיות.
 
 

מהם התאים הפוטו - וולטאים

 
 
 
המדובר בתאים אשר עשויים כיום לרוב מסיליקון, אליהם מחובר סליל מתכת מוליך למחצה, אשר מפותל על גבי הלוחות באופן שחלק רק ככל הניתן משטחו יהיה חשוף לקרינה המגיעה לארץ מן השמש. כאשר הקרניים מכות בקולטים, מתעוררת בהם תגובה ברמה המולקולארית אשר יוצרת זרם חשמלי. זרם זה נפסק כאשר החשיפה למקור הכוח – השמש- נפסקת.

במשך שנים רבות הייתה בעיה להסתמך על האנרגיה הסולרית בשל תלותה המוחלטת בחשיפה לשמש. אולם כיום ישנן שיטות משתפרות והולכות לאחסון האנרגיה המופקת באופן זה, כך שתוכל האנרגיה להיות בשימוש גם במועדים בהן השמש אינה גלויה. כמו כן, למערכות סולאריות בעת הנוכחית דרגה גבוה ביותר של אמינות, ואם הן מתוחזקות כיאות, ביכולתן להחזיק מעמד אפילו 30 שנה.

ייצורן והתקנתן של מערכות סולאריות מעורבת לא אחת בסכנה אישית, משום שמערכות אלו מותקנות בדרך כלל על גגות מבנים. כמו כן, נדרשת מידה רבה של מקצועיות על מנת לייצר את המערכות ולהתקינן באופן אשר לא יביא לבעיות מאוחרות יותר, בשל חשיפתן הממושכת של קולטים לתנאי מזג אוויר נוקשים, בין אם מדובר בשמש קופחת וחום, או אפילו בריק של החלל החיצון.
 
חברת ביקורת מבנים – רם מתמחה בתכנון ובהתקנה של מערכות סולאריות, תוך הקפדה על מתן שירות מאלף ועד תו. החברה כמו כן מקפידה החברה ללוות את לקוחותיה לכל אורך הפרויקטים, משלב הביצוע של סיור מקדמי באתר, דרך חישוב סטטי של המבנים המיועדים להתקנה ועד להשלמת ההתקנה לשביעות רצונם של הלקוחות.

בנוסף לשירותי התכנון וההתקנה של מערכות האנרגיה, מקפידה החברה לבצע סיור תכנון מקדים באתר הלקוח, לבחון את תשתיות מבנה הקיימות ואת הקונסטרוקציה. לאחר אישור העבודה על ידי מהנדס, ביכולתה של החברה ללוות את לקוחותיה לכל אורך הפרויקט, בטרם יאושר הפרויקט, יהיה עליו לעבור בדק בית ו/או ביקורת מבניים, שמטרתה לוודא כי המערכת או המערכות שהותקנו לא יהפכו לבעייתיות עם השימוש.