ליקויי בניה נפוצים

 
 
מדי שנה רוכשי דירות רבים בישראל נחרדים לגלות כי הדירה שקיבלו מידי הקבלן שבנה אותה, אינה מושלמת כפי שציפו שכן בדירה החדשה מתגלים לא אחת מגוון של ליקויים. ליקויי בניה לא תמיד מתרחשים בשל רצון מכוון להוזיל עלויות או כתוצאה משימוש בחומרי בנייה לא מתאימים. במקרים מסוימים מדובר פשוט בטעויות אנוש שנעשו בתום לב. במאמר שלפניכם תמצאו פירוט אודות ליקויי בנייה נפוצים, הגורמים לליקויים השונים וכן הגורם האחראי לתיקון הליקויים הללו.
 
 

ליקויי בניה נפוצים

 
להלן רשימה קצרה של ליקויי בניה נפוצים מסוגים שונים וכן פירוט אודות הגורמים להם -

  • ליקויי תכנון - ליקויי תכנון באים לידי ביטוי בחוסר התאמה בין מידות הבית כפי שהופיעו בתכניות הבנייה לבין מידות הבית בפועל. בדרך כלל מדובר בליקויים שמקורם באי הקפדה על התקנים כפי שהם מנוסחים בחוק. ברוב המקרים אלו ליקויים שלא ניתן לתקן לאחר מעשה ולפיכך ישנו צורך לפנות לשמאי מקרקעין, על מנת שיעריך את השינוי בערך הדירה.

  • סדקים בקירות ובתקרה - מעבר לכך שסדקים מהווים מפגע אסתטי, הרי שיש בהם כדי להעיד על ליקוי בנייה שאף עלול להיות במקרים מסוימים חמור ביותר. נהוג לסווג את הסדקים השונים לשלוש קבוצות מרכזיות: סדקי שערה הם סדקים המופיעים בשכבת הטיח ומקורם בהנחה לא מקצועית של הטיח, סדקים נימיים חוצים את השכבה של הטיח ומופיעים לרוב בין הבלוקים, וסדקים עוברים הם סדקים עבים מאוד שמופיעים בחיבורים בין הקירות או בין הקיר לתקרה, שמקורם בתזוזות הקרקע או בשינויי טמפרטורה משמעותיים.

  • ליקויי רטיבות - ליקויי רטיבות יכולים לנבוע כתוצאה מחדירה של מי גשמים בעקבות איטום כושל, חדירת מים מנזילת צנרת פנימית, איטום לוקה בחסר של חדרי רחצה, עיבוי כתוצאה מהפרשי טמפרטורות בין החוץ לפנים שלא מצאו מענה בשכבת בידוד איכותית דיו ועוד.

  • ליקויים ברכיבי המבנה - ליקויים במסגרות, בדלתות, במעקות או בחלונות, הם בדרך כלל תוצאת פגיעה ברכיבים במהלך ההתקנה או תוצאה של שימוש ברכיבים מאיכות ירודה.
 

על ליקויי בניה והבעיות שהם טומנים בחובם

 
ליקויי בניה עלולים להתגלות בבתים ובדירות אשר אינם עומדים בתקנות התכנון והבניה השונות, אך גם בדירות אשר עומדות בכל הסטנדרטים.
לא תמיד ליקויים אלו נראים לעין לא מקצועית. אם אתם מעוניינים לרכוש נכס חדש, ההמלצה היא לבצע בדיקת ליקויים מעמיקה כדי לוודא פרטים חשובים לגבי: איכות הבניה, חומרי הגלם בהם נעשה שימוש, מבנה הדירה,ומגוון רחב של פרמטרים להבטחת ההתאמה בין תכנון המבנה המקורי לבין רמת הביצוע בפועל, וזיהוי ליקויי בניה אחרים.
 

עוד סוגי ליקויי בניה נפוצים

 
 
  • תחום האיטום: כאשר ישנן בעיות באיטום הדיירים עלולים למצוא את עצמם חשופים לנזקי רטיבות, עובש ונזילות.
  • אינסטלציה: בעיות שונות במערכת האינסטלציה נחשבות לליקוי בניה נפוץ נוסף, כאשר שינו סיכוי לדליפות מים, בעיות ברמת לחץ המים, ריחות לא נעימים מהצנרת, ועוד.
  • טיח: כאשר בוצע בצורה שאינה מקצועית, בכוחו של הטיח לפגוע במראה הקירות ולגרום להיווצרותם של פגמים שונים.
  • חשמל: במסגרת בדיקת ליקויי הבניה, חשוב לשים דגש גם על הנושא של תקינות מערכת החשמל – בעיות בלוח החשמל, כמו גם מיקומים בעיתיים של שקעים, יכולות לפגוע באיכות החיים ואף להוות סכנה מהותית לחייכם.
 
 
 
ליקויי בניה נפוצים - בדק בית
 
 
 
 
  • שלדה מבנה: ליקויים חמורים יותר, אשר לצערנו נחשבים כנפוצים מאוד, הם ליקויים בשלד המבנה – יש לשים לב, כי במקרים קיצוניים עלולים ליקויים אלו לגרום להתמוטטות המבנה אם לא מטופלים כראוי.

  • ישנם עוד ליקויים רבים אשר יכולים להוות כבעיה משמעותית, במידה ולא מטפלים בהם כראוי. כחלק מכך, קיימת חשיבות גבוהה לבצע בדיקה מעמיקה של קיום הליקויים ונקיטת האמצעים הנכונים לטפל בהם בהקדם האפשרי.
 

חשיבות הבדיקות המקדימות בליקויי בניה

 
רכישה של בית חדש מהווה צעד חשוב ומשמעותי בחיי הרוכשים.

בכדי למנוע מצבים בהם אותם ליקויים יתגלו רק בדיעבד, חשוב מאוד לבצע בדיקה מעמיקה ומקצועית שלהנכס אותו אתם מעוניינים לרכוש עוד בטרם הרכישה.

פנו לבעל מקצוע אשר מכיר את התחום מבפנים ומבחוץ, אשר יודע להמציא את התעודות והטפסים הנדרשים כדי לפנות עמם לבעלי המקצוע או הקבלן המבצע, וכך תמנעו מעצמכם סכנה ובעיות בעתיד.
 

מי צריך לדאוג לתיקון הליקויים?

 
לפי חוק המכר (דירות) עבור כל ליקוי מוגדרת תקופת בדק, שיכולה להימשך בין שנה לשבע שנים, בהתאם לסוג הליקוי. תקופה זו מתחילה ברגע שבו הועברה הדירה לרוכש ובמהלכה, כל ליקוי שמתגלה צריך להיות מתוקן על ידי הקבלן כל עוד לא הצליח להוכיח כי הליקוי נגרם באשמת הקונה. לאחר שמסתיימת תקופת הבדק, מתחילה תקופת האחריות שנמשכת שלוש שנים סך הכל. במהלך תקופת האחריות, זוהי אחריותו של הרוכש להוכיח כי הקבלן הוא שגרם לליקויים במידה והוא מעוניין שידאג לתיקונם.

במידה ואתם מעוניינים לקבל מידע נוסף בנוגע לסוגים שונים של ליקויי בניה נפוצים או שאתם רוצים לקבוע פגישת ייעוץ לגבי בדיקת ליקויים בדירה, אתם מוזמנים ליצור קשר עם חברת רם ביקורת מבנים. אנשי המקצוע של החברה מתמחים באיתור ליקויים בדירות חדשות, ישנות ומשופצות וישמחו לעמוד לשירותכם בטלפון שמספרו 3491*